Fotografia me ekspozim te gjate

NYC | © Jetmir Troshani

Ne pergjigje te nji kerkese te perseritun prej disa miqve, vendosa me permbledhe ket shkrim mbi teknikat qe mundesojne realizimin e fotografise me ekspozim te gjate, si dhe nderkohe me ju tregue shkurtimisht se si u brumos pasioni i fotografise ne mue.

Afrimi me fotografine asht disi histori e gjate ne vite, por zanafillen e gjej ne bashkepunimet e mija me shume fotografe punen e te cileve e vlersoj, dhe jam mundue me i mbeshtete si edhe me u solidarizue me ta tue kene se landa baze e shkollimit tem te nalte universitar asht: “Web/Graphic Design”. Nji nder keto mbeshtetje ishte edhe ndertimi i dritores virtuale Foto.Pershkodren.com, per prezantimin e punes se tyne e po ashtu ne bashkepunim me miq artiste, krijimi i disa rubrikave te tjera te pasueme me nji numer konkursesh fotografie ne faqen PerShkodren.com. E verteta asht se kuptova qe ne keto marrdhanie te ndersjellta n’se ndalem te fotografia, ndjej se ma shume kam marre se dhane, mbasi frymzimi qe kane mbjelle ne mue asht rrite ne nji pasion te vertete dhe shume te dashtun.

Continue reading “Fotografia me ekspozim te gjate”

Four Benefits of SysAid Ticketing System

A ticketing system is a powerful support tool that provides IT technicians with an efficient way of managing their help desk processes from first contact to resolution. It allows tickets to be tracked and collaborated upon by technicians while providing progress updates to the end-user throughout the process. At LaGuardia Community College, we are now using the SysAid Ticketing system and here are four benefits of this new implementation.

Continue reading “Four Benefits of SysAid Ticketing System”

Flat Design

I am writing this short blog post to dispel all misunderstandings about Flat design, often wrongly seen as a “simpler” design.

To explain something, often it is best to start with what is not. So, Flat design is not a rich design; it stays away from textures and gradients that create three dimensional looks. Flat design is the opposite of skeuomorphic design, also know as the traditional design which typically emphasizes the use of flashy illustrations, animations and other styles that make designs complex.

Continue reading “Flat Design”

SharePoint 2013 in Education

Four ways in which SharePoint 2013 implementation can be used to enhance business practices & students’ success

As we move forward in the age of digital migration, the need to be conversant with technology is becoming a necessity we cannot afford to ignore. This blog post will introduce four ideas that Universities can implement to enhance their daily business practices for Students, Faculty and Staff (referred to as “users” in this blog).

Continue reading “SharePoint 2013 in Education”

Welcome

Jetmir_foto

Coordinating internal resources at Project Management Office (PMO) for best possible execution of projects. As a designer and instructor, Jetmir also currently serves as Adjunct Lecturer where he teaches hybrid and online courses.

Material Design

12662040_10153949247619507_362348256556677571_n
Burimi i fotos: manualcreative.com

Me dëshirën për me hedh dritë për nga temat që prekin teknologjitë e reja, para pak kohe shkruejta 3 artikuj, “Flat Design”, “Pirateria Online” dhe “SharePoint”.

Ky artikull i radhës, asht nji vazhdim nën të njejtën kategori të shkrimit mbi Flat Design, dhe flet për nji prej prirjeve kryesore të dizenjos së vitit 2016, të quejtun Material Design.

Nuk ka shumë që, Google ka hedhë hapat e parë të kësaj gjuhe vizuale krejt të re në stil, ku evidentueshëm ka marrë dhe vazhdon në rritje me marrë vëmendjen e menjihershme të emrave kryesorë të fushave përkatëse. Karakteristikat e Modern Design janë shumë, por në ktë artikull dëshiroj me prekë vetëm ato ma kryesoret, tue iu referue instruksioneve të përdorimit që vetë Google ka parashtrue në këtë faqe.

Continue reading “Material Design”

Lec Balca

Lec Balca
Lec Balca

Emni i Lec Balcës ma prek thellë kujtesën dhe ndërgjegjen. Sa herë shkojshim të shpija e tij, ai hapte deren e drunit të lyme bardh si zemra që kishte e na pritte me ambëlsi e dashamirësi. Axha Lec, e kena thirrë të tanë shokët e shoqet e Genit (djalit të vogël të tij).

Axha Lec asht njoftë si nji mësues i shkëlqyshem, instrumentist i evidentuem e ndoshta ma shumë si kompozitor i kangëve për fëmijë, fitues i çmimeve të shumta të festivaleve të fëmijëve ndër vite, zhvillue në Shkodër. Por unë e shoqnia jeme e kena njoft, si axha Lec, si nji njëri i përkushtuem ndaj familjes së tij, me zemër të madhe dhe shumë pozitiv ndaj çdo gjaje e ndaj gjithkujt.

Nji ndër veçoritë e tij ishte se, tregonte motin me nji saktësi të mahnitshme. Gjithmonë më bante çudi kjo aftësi e tija. Kujtoj kur delte jashtë të kopshti i tij që e mirëmbante me nji përkujdesje për tu admirue, çote kryet nalt, sikur t’merrte nji mesazh hyjnor, e mbas pak sekondash, tregote kur kishte me ra shi, me fry erë e prej ku, kur kishte me u ba ma ftoftë, deri edhe kur ishte koha ma e përshtatshme me mbjellë nji lule a nji tjetër.  Continue reading “Lec Balca”

Ekspozita e Adrian Pacit ne NYC

Adrian Paci.fwPara pak ditësh, galeria prestigjoze “kaufmann repetto New York” në nji ekspozitë avant-garde, i hapi dyert tre punimeve të artistit Adrian Paci, tashma pjesëmarrës i evidentuem në shumë galeri elitare botërore. Në këtë ekspozitë, të tri video-punimet ishin rrëfime përsonale të Adrianit, segmente unikale të jetës së tij të shndrrueme mjeshtërisht në nji eksperiencë universale. Për ma shumë detaje në lidhje me tre punimet, lexo “press release”.

Ekspozita u frekuentue nga njerëz të botës së artit të New York-ut, kuratorë, koleksionistë, kritikë arti e galeristë. Nuk mungonin as miqtë nga komuniteti shqiptar, artistë e artëdashës, ndër të cilë edhe piktori i mirënjoftun nga Shkodra, Gjergj Pali.

Continue reading “Ekspozita e Adrian Pacit ne NYC”

Pirateria Online

piracy
Ky artikull u frymzue nga diskutimet me Markelian Kapidanin dhe ma pas u redaktue nga Rozafa Shpuza

Tue dashtë me i shkrue dy fjalë për piraterinë online, nuk po mundem pa reflektue mbi faktin se si sot në Spotify, me nji klik shkarkon çdo kangë për pak sekonda, ndërsa dikur ka kenë nji përpjekje dhe jo punë e vogël me ditë se si e ku me shkarkue nji mp3.

Ky shkrim për nga qasja e informimit në bazë të nji numri burimesh, tenton me hedhë dritë në hisorinë e piraterisë online, lloj informacioni që shpejt stivohet në fund të siteve, në pluhnin e harresës, tue mbetun i varrosun mes postimeve të stërshpejta dhe të shumta në rrjetet sociale e përtej. Po si filloj pirateria online?

Continue reading “Pirateria Online”

Reagim

Mendoj, se fjala e lirë, (me dëshirën me rrit vëmendjen për kah temat që trazojnë shoqnin tonë t’plagosun për 1000 arsye) duhet të jetë pjesë e debateve konstruktive. Diskutimet që mbajnë shtyllen kurrizore drejte, dhe ndërtojnë shoqninë e ndërgjeshme duhen prevalue edhe kur nuk na pëlqejnë në shikim/ndigjim të parë. Këto diskutime janë shpesh arsyeja që na ndihmon me pa ma thellë e ma larg. Për ata që thojnë, se debati nuk asht i vlefshëm në kët rrjet apo tjetër rrjet social, unë i them: mendoje edhe njiherë dhe hajde ta diskutojmë.

Continue reading “Reagim”